هر والدینی برای انتخاب مدرسه مناسب دغدغه های بسیار زیادی دارد. در این مقاله ما به بررسی نوع سیستم آموزشی مدرسه ها پرداخته ایم تا شما بتوانید مدرسه بهتری را برای فرزند خود انتخاب کنید:

ابتدا این سوال پیش می آید:  معیار و هدف  انتخاب شما برای یک مدرسه شناختی مناسب چیست؟ در ادامه  با ما همراه باشید.

با شروع سال تحصیلی جدید بسیاری از والدین برای  پیدا کردن مدرسه ای مناسب  برای فرزندشان به تکاپو می افتند

ولی قبل از این که به یک  مدرسه خوب  و مناسب فرزندتان فکر کنید باید سیستم آموزشی که علاقه دارید فرزندتان در آن بزرگ شود و یاد بگیرد را انتخاب کنید.

مدرسه شناختی چیست ؟ تصویر اول

بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که طی سال ها صورت گرفته مشخص شده است که شخصیت فرزندان دردوران کودکی، دیدگاهشان نسبت به جامعه، طرز تفکرشان و عقاید ارزشی در دوران بلوغ و  بزرگ سالی در سیستم آموزشی مدرسه شکل می گیرد. پس باید به نوع مدرسه ای که انتخاب می کنیم و سیستم آموزشی درست حساسیت نشان دهیم.

مدرسه شناختی ، یک سیستم آموزشی بسیار جدید و در عین حال مدرن است که به تازگی در کشور ما ایران شکل گرفته و بعضی از مدارس از این سیستم پیروی کرده اند.  یکی از وجه تمایز مهمی که مدرسه شناختی با مدارس دیگر دارد نقش معلم و دانش آموز است. در این سیستم آموزشی  مدارس بر اساس رویکرد شناختی اداره می شود. به تعریف دیگر: مدرسه ای می باشد که دانش آموز محور آن است و مربی نقش تسهیل گر دارد. در ادامه بیش تر توضیح خواهم داد:

کودک ما در مدرسه شناختی، مهارت و استعداد های خود را  با کمک مربی می شناسد تا ذهنش آماده یادگیری بهتر شود و آینده ای خلاق برای خود بسازد.

در این نوع سیستم آموزشی( مننظور همان مدرسه شناختی) از باید ها و نباید ها خبری نیست و کودک احساس آرامش می کند ، مدرسه شناختی به کودک حق انتخاب می دهد و همین طور در انتخاب راه حل به آن کمک می کند و اما مسئله مهم آن است که مسئولیت انتخاب را بر عهده کودک می گذارد تا فرزند شما مسئولیت پذیر را از سن کودکی یاد بگیرد.

مدرسه شناختی چیست ؟ تصویر دوم

نکته مهم: مدرسه شناختی بر اساس فرزند پروری شکل گرفته است.

در مدارس شناختی : کودکان را آزاد در عین حال مسولیت پذیر ، کودکانی شجاع و نترس، اهل پرسش و پاسخ، خلاق، اهل سخن گفتن تربیت و آموزش می دهد.

در این دوران که کودکان با انواع کامپیوتر ها سرو کار دارند و از هوش و ذکاوت بسیار بالایی برخورد هستند نوشتن تکالیف بسیار زیاد کودکان را خسته و دلزده می کند. مدرسه شناختی به تحریر تکالیف زیاد اعتقادی ندارد تا ذهن کودک را خسته کند.

نوع چیدمان  کلا س ها  بر اساس رویکرد شناختی ساخته شده  و کودک، خانه و مدرسه را از هم جدا نمی داند و به خوبی توانسته اند هماهنگی لازم را بین این دو برقرار کنند.

مدرسه شناختی چیست ؟ تصویر سوم

حال به فرق میان مدارس شناختی و مدارس سنتی می پردازیم:

فرق میان مدارس سنتی و مدارس شناختی :

در مدارس سنتی: از سیستم تشویق و تنبیه تبعیت می شود. فرهنگ این نوع مدارس بر پایه ترساندن کودک خطاکار می باشد. این نوع مدارس با همان متدهای قدیمی کار می کند و هیچ نو آوری در آن وجود ندارد. رابطه صمیمانه ای بین کودکی که تازه از مادر خود جدا شده وجود ندارد. کودک تنبیه می شود بدون در نظر گرفتن روحیه، شرایط زندگی  و دختر یا پسر بودن، ضعیف یا قوی بودن. این نوع اداره کردن مدارس یک شیوه سنتی است که کودک را از درس و مدرسه دلزده می کند.

و اما در مدارس شناختی: تنبیه و تشویق کودک، برخوردهای توهین آمیز، عصبانیت و رفتار تند جایگاهی ندارد.

در مدارس شناختی، یا کودک با توجه به روحیه او، شرایط زندگی ، میزان قدرت کلام و جنسیت او برخورد می شود. هیچ زمانی سه کودکی را که با هم دعوا کرده اند را به یک شکل دعوا نمی کنند. شاید کودک اولی قدرت بیان نداشته باشد، و کودک دومی گرسنه باشد و کودک سوم از شرایط زندگی مناسبی بر خوردارنباشد که همین موضوع اعتماد به نفس او را از بین برده باشد، در سیستم آموزشی با کودکان به شیوه مجزا رفتار می شود مربیان از طریق صحبت کردن و با کمک خود کودک مشکل وی را حل می کنند.

و اما در مدارس سنتی: هر سه کودک به یک شکل تنبیه می شوند بدون در نظر گفتن موارد بالا. به طور کلی مدارس ستی بر پایه کنترل کردن پایه ریزی شده است.

و در مدارس شناختی: از باید ها و نباید ها خبری نیست، کودک به خوبی از مربی یاد می گیرد چه طور خود انتخاب کند و مسئولیت کارش را هم بر عهده بگیرد،  در این نوع سیستم آموزشی کودک را توانا ، مسئولیت پذیر، مستقل،  از نظر فکری آزاد، محکم، با اراده و فعال بار می آورد تا آینده خود را زیباتر بسازد.

مدرسه شناختی چیست ؟ تصویر چهارم

و در آخر خودپدر و مادرهای عزیز  هستندکه  باید تصمیم بگیرند فرزندان خود را در کدام سیستم آموزشی ثبت نام کنند تا فرزندان آینده ای روشن داشته باشند.

 تنظیم: شهرزاد فراهانی